رضایت چشمگیر دانشجویان دانشگاه های آلمان
رضایت چشمگیر دانشجویان دانشگاه های آلمان
بهمن ۷, ۱۳۹۷
لهستان دومین مقصد جذاب جهان برای سرمایه گذاری
لهستان دومین مقصد جذاب جهان برای سرمایه گذاری
بهمن ۸, ۱۳۹۷
نمایش همه
چین کاشته های حاصل از سرمایه گذاری عظیم در علم را برداشت می کند

چین کاشته های حاصل از سرمایه گذاری عظیم در علم را برداشت می کند

تعداد دانشمندان تراز اول جهانی چینی در سال ۲۰۱۸ ، ۷٫۸ درصد از مجموع ۶۰۷۸ دانشمند جهانی را تشکیل داده است که جهشی چشمگیر نسبت به سهم ۵٫۹ درصدی این کشور در سال ۲۰۱۴ داشته است.

آمریکا همچنان در تعداد دانشمندان جهانی با تعداد citationهای بالا با رقم ۲٫۶۳۹ نفر یکه تازی می کند، اما سهم نسبی امریکا از ۵۵ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۴۳ درصد در سال ۲۰۱۸ افت کرده است.

چین در جایگاه سوم و پس از بریتانیا با ۹ درصد از دانشمندان برتر جهانی قرار گرفت و توانست از آلمان (۵٫۹%)، استرالیا (۴%)، هلند (۳٫۱%)، کانادا (۲٫۷%)، فرانسه (۲٫۴%)، سوئیس (۲٫۲%) و اسپانیا (۱%) پیشی بگیرد.

این ۱۰ کشور در مجموع ۸۲٫۷ درصد از برترین دانشمندان جهان را به خود تخصیص داده اند که از نظر تعداد ارجاعات (citations) در حوزه تخصصی خود در Web of Science در ۱ درصد نخست قرار گرفته اند.

اما دلیل اصلی ارتقاء چشمگیر جایگاه چین در علم چه بوده است؟

به گزارش شرکت جهانی تجزیه و تحلیل Clarivate Analytics، از اوایل دهه ۱۹۹۰، دولت چین تحقیقات فناوری و علمی را به عنوان یک اولویت در خلق یک اقتصاد دانشی پیشروی جهانی تعیین کرده است. در نتیجه، خروجی های علمی مقالات محققان چینی همه ساله در Web of Sceince رشدی ۱۰ درصدی داشته است که حدود دو برابر متوسط جهانی است. این موضوع حاکی از سرمایه گذاری عظیم دولت چین در ظرفیت ها و فعالیت های تحقیق و توسعه می باشد.

چین به ویژه در حوزه های میان رشته ای عملکردی عالی داشته است، به ویژه شیمی، علم مواد، ریاضیات، علوم کامپیوتر و مهندسی و به نسبت کمتری در حوزه های پزشکی بالینی و فیزیک و نجوم.

نگارنده: سمانه سیدی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *