پرمتقاضی ترین حوزه های شغلی 2019 در لهستان
پرمتقاضی ترین حوزه های شغلی در لهستان
ژانویه 30, 2019
7 دلیل شگفت انگیز برای ادامه تحصیل درچین
7 دلیل شگفت انگیز برای ادامه تحصیل در چین
فوریه 16, 2019

دولت استرالیا دفتر امور ویزایش در تهران را تعطیل کرد

واکاوی گزارش خبرگزاری ملی استرالیا  به تعطیلی بخش ویزای سفارت استرالیا به دلیل فساد احتمالی

 

به گزارش خبرگزاری ملی استرالیا – ABC News- دفتر ویزای سفارت استرالیا در تهران به دلیل هشدارهای مبنی بر فساد اداری تعطیل شد. اما نکته جالب این است که به گزارش این خبرگزاری بخش پردازش ویزای سفارت استرالیا در تهران از ماه جولای 2018 تعطیل شده است، یعنی حدود 6 ماه پیش. اما این خبر اکنون رسانه ای شده است. این موضوع دغدغه های بیشتری درباره تمامیت سیستم ویزای استرالیا را مطرح می کند.

به گزارش ABC News، در پی نامه ای که از سوی ایجنت های رسمی مهاجرتی استرالیا در ژانویه 2017 برای وزارت امور داخلی (Department of Home Affairs) استرالیا ارسال شده بود، بررسی دقیق فساد احتمالی به عالی ترین سازمان نظارتی فساد در استرالیا یعنی کمیسیون تمامیت اجرای قانون (ACLEI) سپرده شد. متعاقبا یک کارگروه ویژه به منظور بررسی ادعاهای مبنی بر کلاهبرداری و فساد در بخش ویزا متشکل از پلیس فدرال استرالیا، کمیسیون تمامیت اجرای قانون  (ACLEI)و وزارت امور داخلی استرالیا تخصیص داده شد که در جریان بررسی های خود از چندین ایرانی ساکن استرالیا در خصوص شرایط اخذ ویزای آنها تحقیق بعمل آورده است.

انجمن مشاوران مهاجرتی ایرانی استرالیا طی نامه ای در خصوص برخی ایجنت های مهاجرتی در استرالیا هشدار داده بودند که برخی ایجنت های مهاجرتی از روابط خاص خود با رابطی در تهران بهره برداری می کنند و ده ها هزار دلار در ازای اعطای ویزا از متقاضیان ایرانی دریافت می نمایند.

اخیرا نیز عضویت یک ایجنت مهاجرتی استرالیا به دلیل دریافت هزینه های هنگفت از متقاضیان ایرانی – اکثرا تجار- در ازای تضمین دریافت ویزا باطل شده است. این ایجنت مهاجرتی از طریق یک رابط در ایران که ظاهرا در سفارت استرالیا شناخته شده بوده توانسته از پردازش سریع ویزا برای متقاضیان خود و خانواده هایشان بهره مند شده بود، آنهم برای پرونده هایی که در شرایط عادی برایشان ویزا صادر نمی شود!!! و حتی اسامی این افراد نیز افشا شده است.

از زمان تعطیلی بخش پردازش ویزای سفارت استرالیا در تهران در جولای 2018، درخواست های ویزای متقاضیان ایرانی به سایر سفارتخانه های استرالیا در منطقه ارجاع داده شده اند. در آن برهه زمانی، وزارت امور داخلی استرالیا از پاسخ مستقیم در خصوص اینکه آیا فساد احتمالی دلیل این تصمیم بوده است، خودداری نمود.

در حالی که قرائن زمانی حاکی از آن است که نامه ایجنت های مهاجرتی رسمی ممکن است عامل اصلی تشکیل کارگروه ویژه بررسی فساد باشد، اما مشخص نیست چه دغدغه های خاصی به اختصاص یک واحد ویژه برای بررسی فساد احتمالی در بخش پردازش ویزا انجامیده است.

لازم به ذکر است که در سال 2018، در پی تحقیق و تفحص کمیسیون تمامیت اجرای قانون (ACLEI) در خصوص سفارتخانه استرالیا در افریقای جنوبی از این موضوع پرده برداشته شد که این کنسول در ازای مبالغ هنگفت به دانشجویان نیجریایی فاقد شرایط برای آنان ویزا صادر کرده بود که این افشا به اخراج دو تن از کارکنان کمیسیون عالی استرالیا در افریقای جنوبی انجامید.

 

https://www.abc.net.au/news/2019-01-31/australian-embassy-in-iran-shuts-down-visa-processing-office/10761994

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *