معرفی کشور فرانسه

فرانسه در نیمکره شمالی و در غرب قاره اروپا قرار دارد. نقشه فرانسه شبیه یک شش ضلعی می‌باشد و این کشور با شش کشور اروپایی دیگر مرز زمینی دارد. فرانسه که به عنوان کشور فرهنگ و هنر شناخته می شود، چهارمین قدرت صنعتی جهان است. آموزش عالی در فرانسه یکی از متنوع ترین و کارآمد ترین نظام های آموزشی است. در فرانسه دانشگاه های ممتاز و دولتی بی نظیری چون دانشگاه های سوربون، پیر و مری کو ری پاریس ۱ و بوزارت (هنرهای زیبا) پاریس و بسیاری دیگر با رتبه های جهانی بسیار مناسب بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند. زبان فرانسوی زبان رسمی و اداری در فرانسه می باشد, مردم فرانسه کمابیش به زبان انگلیسی تسلط دارند اما برای راحتتر زندگی کردن در این کشور شناختن و تسلط به زبان فرانسوی ضروریست. مردم فرانسوی ها مردمی مهربان و فرهیخته هستند و احترام بسیاری برای خارجیانی که به این زبان صحبت می کنند قایل می باشند. در این کشور خارجی های زیادی از شمال و مرکز افریقا هستند.

جاذبه های گردشگری فرانسه

در جنوب فرانسه مردم خونگرم تری نسبت به قسمت های شمالی و مرکزی فرانسه یافت می شود و ورود به فضاهای اجتماعی فرانسویها در این مناطق بیشتر و آسانتر است. گردشگری توریسم یکی از مهمترین منابع اقتصادی در فرانسه است این کشور از سال ۱۹۹۰ اولین کشور جذب کننده ی توریست در جهان می باشد فرانسه کشوریست که به دلیل داشتن تنوع بزرگ زیست محیطی و طبیعی و غنی بودن . اقتصاد فرانسه چهارمین قدرت صنعتی جهان است بزرگترین کشور اروپای غربی و بعد از اوکراین دومین کشور بزرگ اروپاست. فرانسه یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد می‌باشد. دولت سوسیالیست بسیاری از شرکت های بزرگ بانک ها و بیمه ها را خصوصی اعلام نمود اما چندین شرکت بزرگ مانند ایر فرانس، فرانس تله کوم، رنو و تالس در اختیار دولت است. از جمله صنایع مهم این کشور می توان به صنایع فلز کاری، ماشین آلات، شیمیایی، مشروبات و هم چنین هواپیما سازی، کشتی سازی، پتروشیمی، نظامی و اتمی می توان اشاره کرد. گندم، جو، سیب‌زمینی، چغندر قند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم‌ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می‌دهند.

تحصیل در فرانسه

در فرانسه، کار کردن حین تحصیل برای کسب درآمد امکان پذیر است. هر دانشجوی خارجی، پس از ثبت نام در یک موسسه آموزشی که عضویت در نظام تامین اجتماعی دانشجویی را برای اش ممکن می سازد (و در صورت دارا بودن اجازه اقامت، چنانچه شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد)، می تواند حین تحصیل کار کند. این حق شامل کلیه دانشجویان خارجی می شود حتی شامل کسانی که برای نخستین بار و برای اشتغال به تحصیل در سال اول به فرانسه می آیند و یا کسانی که به صورت تمام وقت در یک مدرسه آموزش زبان ثبت نام می کنند.قانون فرانسه به دانشجویان خارجی اجازه می دهد حداکثر ۹۶۴ ساعت در سال کار کنند که برابر است با ۶۰% زمان عادی کار در فرانسه. با یک کار نیمه وقت نمی شود از عهده تمام هزینه های زندگی برآمد، این درآمد در حد یک کمک خرج است. لذا توجه به این نکته بسیار مهم است.

هزینه های زندگی و اسکان

هر دانشجو می تواند با همان هزینه ای که در ایران می تواند فقط تحصیل کند، در فرانسه می تواند تحصیل و زندگی نماید. دروس دانشگاهی به زبان فرانسه تدریس می شوند و دانشجو هزینه ای بابت تحصیل پرداخت نخواهد کرد. هزینه های زندگی در شهرستانهای فرانسه پایین تر از زندگی در پاریس می باشد، به علاوه کمک هزینه ها و تخفیف های دانشجویی در سراسر فرانسه و حتی در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا، از تسهیلات یک زندگی دانشجویی در فرانسه می باشد.هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا رایگان می‌باشد، اما هزینه های زندگی در پاریس به ماهی ۹۰۰ یورو و در شهرستان ها به ماهی ۵۰۰ یورو می‌رسد. لازم به ذکر است که ۷۰% هزینه های یاد شده مربوط به مسکن می‌باشد که بسیار هزینه ی بالاست بنابراین دولت فرانسه برای رفع این مشکل تصمیمی اتخاذ کرده و آن این است که در کشور فرانسه سازمانی به نام CAF وجود دارد که پس از اقامت در این کشور این سازمان حدود ۴۰% کمک هزینه ی مسکن را متقبل می شود.بودجه ماهیانه هزینه زندگی در فرانسه برای یک دانشجو ماهیانه ۵۰۰ € میشود که این هزینه در شهرستانهاست و در پاریس این هزینه تقریبا دو برابر است. این هزینه به طور میانگین است و بدیهی است که هر دانشجو بسته به میزان مخارج خود می تواند از میزان آن کم کند یا به آن بیافزاید. هزینه خوابگاه دانشجویی در شهرستان ها اطاق ۹ متری دانشجویی بین ۱۹۰ € تا ۲۱۰ € استودیو ۱۸ متری ۲۹۰ € هزینه خوابگاه دانشجویی در شهرستان ها • اطاق: ۳۰۰ € • استودیو: ۴۰۰ € + هزینه برق