فرانسه بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و بعد از اوکراین دومین کشور بزرگ قاره اروپا است. این کشور با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، آندورا و اسپانیا مرز زمینی مشترک دارد.دفرانسه یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است. این کشور همچنین عضو گروه جی ۸ و از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و دارای حق وتو است. فرانسه یک کشور دارای تسلیحات هسته‌ای است. با ایران -۲:۳۰ دقیقه اختلاف زمانی دارد شهرهای مهم آن عبارتند از: پاریس، مارسی، تولوز، نیس، نانسی، کن و لئون.بهترین زمان برای سفر به فرانسه ماه های آوریل تا ژوئن و ماه های سپتامبر تا نوامبر است که هم از نظر آب و هوا و هم از نظر سایر جهات مناسب سفر است. جولای و آگوست بدترین ماه ها از نظر هجوم گردشگران است. در ماه های نوامبر تا ژانویه که هوا سرد است و توریست کمتری به فرانسه مسافرت می کنند هتل ها ارزان تر است و فرصت مناسبی برای سفر ارزان تر به این کشور رویایی است.در فرانسه آب و هوا شهر به شهر متفاوت است. پاریس هیچوقت خیلی سرد نمی شود و برف به ندرت می بارد. بارش باران هم معمولا به صورت نم نم و همراه با مه است و معمولا بیشتر از یک روز طول می کشد. ماه مه خشک ترین ماه سال به حساب می آید. سواحل مدیترانه در جنوب فرانسه خشک ترین بخش این کشور است ولی بارندگی در این مناطق در فصل های بهار و پاییز بسیار سنگین است. ( گاهی اوقات بارندگی در شهر کن بسیار بیشتر از پاریس است).

فرانسه بخاطر داشتن جاذبه های گردشگری بسیار اولین کشور توریستی جهان است که بالاتر از اسپانیا، آمریکا، ایتالیا، انگلستان، چین و مکزیک قرار دارد. جاذبه های گردشگری فرانسه عبارتند از : برج ایفل «با حدود ۵/۶ میلیون نفر بازدید کننده در سال» ، دیسنی لند پاریس «با حدود ۵/۱۲ میلیون نفر بازدید کننده در سال» ، بلوارشانزه‌ لیزه ، موزه لوور «با حدود ۵/۶ میلیون نفر یازدید کننده در سال» ، موزه اورسی «با حدود ۶ میلیون نفر بازدید کننده در سال» ، کلیسای نوترودام «با حدود ۱۲ میلیون نفر بازدید کننده در سال»، کاخ ورسای ، معبد پانتئون ، قصر سلطنتی ، کلیسای سکره کر، کاخ تویلری ، کاخ پلنتس ، کاخ لوکزامبورگ ، مرکز ژرژ پمپیدو، قبرستان پرلاشز، طاق نصرت تریومفه ، عمارت دیفنس ، عمارت اینولید ، میدان کونکورد ، بیبلیوتک ناسیونال یا کتابخانه ملی فرانسه ، خیابان ریولی ، دانشگاه سوربن ، کاخ انستیتو یا عمارت فرهنگستان فرانسه ، اپرا گارنیر ، مادلین ، قلعه وینسنز ، کاخ کونسنژری ، قطار سریع‌السیر TGV ، کاخ ووژن ، کاخ شایلوت ، عمارت گرند پله یا گراند پالاس ، برج مون‌پارناس ، میدان وندوم ، ایکل میلیتیر یا عمارت مدرسه عالی علوم نظامی ، تئاتر لاویل ، پل الکساندر سوم ، پاریس پلج ، خیابان کاردینال دو بویس ، ورزشگاه استاد دو فرانس ، مجلس ملی یا کاخ بوربون ، هتل دویل یا سالن شهر ، هتل ریتز ، رستوران آلزاس ، رستوران ماکزیم وهتل اینولید. در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از جمله فرانسه، قانون شنگن حاکم است و بر این اساس صدور روادید خصوصا برای اتباع کشورهای آسیائی با تاخیر و حساسیت بیشتری انجام می پذیرد.

صدور روادید به دو صورت انجام می شود:

دریافت دعوت نامه از سوی اقوام فرد متقاضی روادید که به صورت قانونی در این کشور اقامت دارند و در صورت لزوم وی را از نظر مالی پشتیبانی خواهند نمود.

فرد تقاضای خود را شخصا یا از طریق آژانس های مسافرتی به نمایندگی این کشور در تهران ارائه کرده و نمایندگی فرانسه پس از احراز شرایط عمومی، تمکن مالی و عدم سوء پیشینه متقاضی در بانک اطلاعات اتحادیه اروپا در این زمینه و با اخذ گرو (سند منزل و…) برای فرد روادید مورد درخواست را صادر خواهد نمود.