تمهید جدید دولت ژاپن
تمهید جدید دولت ژاپن
آوریل 6, 2019
لیست جدید مشاغل استان ساسکاچوان کانادا
لیست جدید مشاغل استان ساسکاچوان کانادا
آوریل 8, 2019
نمایش همه
پرونده های درخواست پناهندگی ایرانیان در آلمان

پرونده های درخواست پناهندگی ایرانیان در آلمان

آیا با پرونده های درخواست پناهندگی ایرانیان در آلمان ناعادلانه برخورد می شود؟

این سوالی است که در اواخر فوریه ۲۰۱۹ توسط برخی اعضای حزب چپ گرای Die Linke در پارلمان آلمان مطرح شده است. دغدغه اصلی این گروه آن است که آیا تعداد بسیار بیشتری از اتباع ایرانی نسبت به ملیت های دیگر با پاسخ منفی به درخواست پناهندگی آلمان مواجه شده اند؟ و اگر چنین است، چرا؟

به گزارش آژانس خبری Funke Mediengruppe، در سال ۲۰۱۸، ۱۱۴۳۰ ایرانی پاسخ درخواست پناهندگی خود در آلمان را دریافت کردند و از این میان، تنها ۲۶۱۹ پاسخ مثبت بود.  بیش از ۵۰۰۰ درخواست رد شد و تقریبا ۴۰۰۰ درخواست نیز به علت خروج از آلمان یا دلایل دیگر، متوقف گردیدند.

یکی از نمایندگان چپ گرای پارلمان آلمان- Ulla Jelpke- خاطر نشان کرد که تعداد بالای رد درخواست پناهندگی ایرانیان نشان دهنده آن است که «چیزی در این فرآیند اشتباه است» و از این رو خواستار تغییراتی در این فرایند شده است.

در سال ۲۰۱۸، ۱۱۸۴۶ ایرانی برای پناهندگی درخواست دادند که از بین ۲۶۸ نفر حالت پناهنده، ۲۱۷۸ نفر حالت پناهجو، ۱۷۳ نفر حفاظت کوتاه مدت دریافت کردند و امکان استرداد ۹۶ نفر به ایران نیز وجود نداشت و از این رو، آنان در آلمان باقی خواهند ماند. همچنین دولت تایید کرد که حدود ۵۰۰۰ درخواست پناهندگی ایرانیان رد شده و ۳۵۲۳ پرونده نیز  «مختومه» شدند.

در بین ده کشور نخست درخواست پناهندگی در آلمان، ایران در جایگاه پنجم در سال ۲۰۱۹ جای می گیرد. اما یک سال قبل، ایران از نظر تعداد پناهجویان در رده سوم قرار داشت.

به گزارش اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان – BAMF- ایرانیان از نرخ حفاظت بالقوه ۱۹٫۹ درصد در سال ۲۰۱۹ برخوردارند، در حالی که این نرخ برای اتباع سوری ۸۴٫۸ درصد و برای اتباع ترکیه، سومالی و افغانستان بین ۴۰ تا ۵۰ درصد می باشد. بدترین نرخ نیز به اتباع نیجریایی با ۹٫۵ درصد، گینه با ۱۱٫۴ درصد و گرجستان با ۰٫۵ درصد اختصاص دارد.

هرچند، با اینکه به نظر می رسد اتباع نیجریه از نرخ حفاظت کمتری نسبت به ایرانیان برخوردارند، تعداد بیشتری نیجریایی برای پناهندگی درخواست دادند (۲۷۰۰ نفر در دو ماه نخست سال ۲۰۱۹) و تعداد کمتری از درخواستهای آنان رد شد (در مجموع ۱۰۶۵ درخواست در دو ماهه نخست ۲۰۱۹). اما در همین بازه زمانی ۱۷۵۴ ایرانی برای پناهندگی درخواست دادند و درخواست ۱۳۲۳ نفر از آنان رد شد.

دولت آلمان به صراحت بیان نمی کند که ادعای برخورد ناعادلانه با درخواست پناهندگی ایرانیان صحت دارد یا خیر، اما چندین بار اشاره می کند که هر پرونده تحت رویه های حقوقی سختگیرانه ای قرار می گیرد و از قوانین وضع شده توسط قانون بین الملل آلمان برای تمام پناهجویان پیروی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *