آزمون جی مت
آزمون جی مت
سپتامبر 2, 2021
لیست کالج های آلمان
سپتامبر 5, 2021

استادی پلن چیست؟

نگارش استادی پلن به چه شکل است؟

بعد از آن که شما از کالج یا دانشگاه مورد نظرتان پذیرش یا بورسیه گرفتید در کنار تهیه ویزای دانشجویی باید یک استادی پلن برای خودتان تهیه کنید؛ حالا استادی پلن چیست؟ در واقع استادی پلن نامه ای می باشد که شما در آن توضیحاتی راجع به دلایل خود برای تحصیل در خارج از کشور خودتان می دهید و برنامه تحصیلی خود و زمان تقریبی به اتمام رساندن برنامه های تحصیلی تان را ذکر می کنید.

علت نگارش استادی پلن چیست؟

نوشتن برنامه مطالعاتی یا همان استادی پلن به این دلیل است که مشخص شود هدف شما برای مهاجرت تصمیمی عجولانه و ناپخته نبوده از طرفی مشخص شدن مدتی است که درکشور مقصد اقامت خواهید داشت. برای کشور مقصد و دست اندر کاران مهاجرت مهم است اطلاعات دقیقی داشته باشند تا مطمئن شوند شما در وهله  اول صرفا برای برنامه های تحصیلی اقدام به مهاجرت کرده اید و قصد بازگشت را دارید اما اگر بنا باشد شما در کشور مقصد ماندگار شوید بعد از اتمام دوره تحصیلی اقدامات مربوط به دریافت اقامت دائم را باید جداگانه انجام دهید.

 

سوالات استادی پلن معمولا چه چیزهایی است؟

به طور کلی سوالات استادی پلن معطوف به مدت تحصیل و برنامه های تحصیلی شما است. در زیر نمونه ای از سوالات استادی پلن را برای شما آورده ایم:

 • چرا مایل هستید در کشور انتخابی تحصیل کنید؟

برای پاسخ به این سوال شما می بایست دلایل کافی برای تحصیل در کشور مقصد را ارائه دهید مثلا: وجود سیستم آموزشی مناسب در آن کشور یا وجود اساتید خبره در آن کشور که می توانند در حوزه فعالیت های علمی مربوطه به شما بهترین کمک را ارائه دهند.

 • هدف اصلی شما از ادامه تحصیل چیست؟

این سوال اغلب سوالی شخصی تلقی می شود ولی در پاسخ به آن می توان به علاقه ی شخصی ،کار تخصصی تر و حرفه ای تر در آن حیطه، یافتن فرصت های شغلی مناسب تر و…اشاره کرد.

 

نحوه نگارش استادی پلن

 

 • چرا در کشور خودتان مایل به ادامه ی فعالیت تحصیلی و علمی نیستید؟

باید بتوانید برای این سوال دلایل قانع کننده بیاورید. سعی کنید برای هر دلیلی که می آورید توضیح شفافی به صورت مختصر بیان کنید مثلا اگر کمبود کار تخصصی در رشته یا پروژه های مد نظرتان در کشور خودی وجود دارد علت آن را بیان کنید و به مشکلات متعاقب اشاره کنید.

 • چه جست و جوهایی در کشور خود برای گذراندن دوره ی تحصیلی مشابه انجام داده اید؟

بیان صرف محدودیت های موجود کافی نیست باید بیان کنید که چه موسسات و کالج هایی در کشور خودتان وجود دارد اطلاعات مختصر هم بیان کنید تا متوجه شوند که شما بدون تحقیق راجع قابلیت های موجود در دسترس، اقدام به گرفتن پذیرش نکرده اید و در عین مطلع بودن از شرایط کشورتان در آن حیطه خاص به علت وجود برخی نقایص ترجیح تان ادامه  فعالیت علمی و تحصیلی در کشور دیگر هستید. در ارائه اطلاعات راجع انواع آموزش های موجود در ایران و انواع موسسات آموزشی و سیر کار دانشگاه ها تعلل نکنید، لازم است شما نشان دهید که احاطه خوبی نسبت شرایط دارید و آگاهانه و با منطق اقدام کرده اید.

 • ارائه اطلاعات تحصیلی خود به صورت کامل

شما باید اطلاعات تحصیلی خود را با ذکر جرئیات بیان کنید. اطلاعاتی نظیر: تاریخ پایان دوره های تحصیلی، معدل هر دوره، دانشگاه یا موسسه ای که در آن مشغول به تحصیل بوده اید، آدرس و مشخصات آنان و موضوع پایان نامه یا کارهای تحقیقاتی تان.

 • چه تعلقاتی به کشور خود دارید؟

اگر خانواده ی شما در کشور خودتان زندگی میکنند باید بیان کنید و بگویید که متاهل هستید یا مجرد و فرزند دارید یا خیر. اگر هم مشغول به کاری در کشورتان هستید که از راه دور بر آن نظارت دارید باید به آن نیز اشاره کنید.

 • دوره ی مدنظرتان در کشور مقصد چه فواید کاری و حرفه ای در آینده برای شما دارد؟

شما باید بتوانید دور نمای کاری و تخصصی خود بعد از گذراندن دوره ی آموزشی تان را به طور شفاف بیان کنید و با مشخص کردن حیطه ی اختصاصی خود و چگونگی کاربرد آن به بهترین شکل به این سوال اساسی پاسخ دهید به طوری که خواننده قانع شود گذران این دوره فرصت های مناسبی برای شما در کشور خودتان ایجاد می کند.

 

نکاتی در مورد نگارش 

 • دقت داشته باشید سوالات بالا نمونه های از سوالاتی است که برای تهیه استادی پلن کانادا می باشد و ممکن است متغیر باشد.
 • رعایت نکات نگارشی، املای درست کلمات، ساختار صحیح جملات و کاربرد درست لغات از بدیهیات نوشتن یک استادی پلن خوب است.
 • الهام گرفتن از فرم های موجود در اینترنت خوب است اما نباید دقیقا همان ها را کپی کنید.
 • در پاسخ دادن به سوالات از حاشیه پردازی های بی مورد بر حذر باشید و به صورت خلاصه و دقیق صرفا به سوال پرسیده شده پاسخ دهید.
 • واقع بینی در پاسخ به سوالات بسیار اهمیت دارد، سعی در ارائه ی اطلاعات کذب نکنید و اگر واقعا سردرگم هستید بهتر است از مشورت و کمک سایر افراد معتبر و مطلع، استفاده کنید. به عنوان مثال اگر قادر به نوشتن استادی پلن خوب نیستید، می توانید از خدمت نگارش استادی پلن گروه رویای پارسیان استفاده کنید.
 • حد مجاز کلمات جهت نگارش استادی پلن برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از 800 کلمه نباید کم تر باشد.
 • قبل از نگارش استادی پلن دقت کنید که آیا دانشگاه مورد نظر فرم خاصی به این منظور در نظر گرفته است یا خیر. برای این کار می توانید وبسایت دانشگاه یا کالج را بررسی کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *