پست داک در آلمان
پست داک در آلمان
اکتبر 17, 2021
بورسیه دولتی ایتالیا
بورسیه دولتی ایتالیا
اکتبر 19, 2021
نمایش همه
آزمون HSK

آزمون HSK

 

آزمون HSK ( اسم کامل Hanyu Shuiping Kaoshi – 汉语水平考试 ) آزمون تعیین سطح زبان چینی تنها آزمون استاندارد و رسمی کشور چین برای افراد خارجی است که چینی یاد میگیرند یا دانشجویانی خارجی که در چین تحصیل می کنند. این آزمون توسط هن بن ( Hanban ) یکی از دفتر‌های وزارت آموزش و پرورش چین سازماندهی میشود و به نوعی معادل آزمون‌های سطح زبان انگلیسی مثل Tofel است . آزمون HSK شش سطح مختلف دارد. همچنین یک آزمون مکالمه همراه آن نیز با نام HSKK موجود است که خود دارای سه سطح است.

آزمون HSK چیست ؟

توسعه اولیه این آزمون در سال ۱۹۸۴ در دانشگاه زبان و ادبیات پکن شروع شد و در ۱۹۹۲ تبدیل به آزمون استاندارد سراسری برای تعیین سطح زبان چینی دانشجویان و زبان آموزان خارجی شد. تا سال ۲۰۰۵ بیش از ۱۲۰ کشور میزبان این آزمون در کشور خود شدند, نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر تاکنون در این آزمون شرکت کردند ( با احتساب امتحان‌های برگزار شده برای اقلیت‌های چین که به گویش‌های دیگر سخن میگویند )

امتحان به زبان چینی ماندارین و خطوط چینی ساده (简体字)  نوشته میشود. البته در آزمون‌های کتبی, شرکت کننده در صورت تمایل میتواند از حروف چینی قدیمی (繁体字 ) هم استفاده کند. امتحان میتواند کتبی یا اینترنتی برگزار شود و بستگی دارد مرکز مربوطه در کشور کدام مورد را ارائه دهد. معمولا آزمون HSK اینترنتی راحت تر میشود چرا که در بخش متن نویسی امتحان افراد میتوانند با کیبورد پین یین را تایپ کنند و کاراکتر مربوطه را انتخاب کنند اما در امتحان کتبی باید تمام نوشتن کاراکتر را بلد باشند.

برای هر سطح یک لیست کامل کلمات موجود است که باید توسط شرکت کننده مطالعه شود. برای تحصیل در دانشگاه‌های چین به زبان چینی, متقاضیان معمولا باید دارای مدرک سطح ۵ یا ۶ بسته به دانشگاه مورد نظر خود باشند.

آزمون HSK چیست

 

سطح‌های آزمون

آزمون سطح ۱ و ۲ دارای بخش نوشتاری نیستند و فقط دو بخش شنیداری و درک مطلب را شامل میشود.

سطح اول مجموعا ۴۰ سوال و سطح دوم مجموعا ۶۰ سوال دارد. برای سطح اول باید ۱۵۰ کلمه و سطح دوم ۳۰۰ کلمه چینی را بدانید.
سطح سوم مخصوص کسانی است که میخواهند از زبان چینی در زندگی روزمره و یا کار خود در سطح قابل قبولی استفاده کنند. برای شرکت در آن باید ۶۰۰ کلمه چینی را بلد باشید. بخش شنیداری ۴۰ سوال, درک مطلب ۳۰ سوال و بخش نوشتاری دارای ۱۰ سوال است.

سطح چهار مخصوص کسانی است که میتوانند در مورد مطالب مختلفی صحبت کنند و بتوانند با افراد چینی در سطح بالایی ارتباط برقرار کنند. برای HSK 4 باید ۱۲۰۰ کلمه را مسلط باشید. آزمون شامل ۴۵ سوال شنیداری, ۴۰ سوال درک مطلب و ۱۰ سوال نوشتاری است.

سطح پنجم مخصوص کسانی است که میتوانند روزنامه و مجلات چینی را بخوانند, فیلم‌های چینی را ببینند, ترجمه چینی انجام دهند و بتوانند به زبان چینی یک سخنرانی نسبتا طولانی را تنظیم کنند. برای HSK 5 باید ۲۵۰۰ کلمه را بدانید و آزمون شامل ۴۵ سوال شنیداری و درک مطلب و ۱۵ آیتم نوشتاری است.

سطح ششم برای کسانی توصیه میشود که به راحتی هر موضوعی که به چینی بیان میشود را درک میکنند و به راحتی میتوانند به صورت نوشتاری یا گفتاری هرچیزی که میخواهند را بیان کنند. برای سطح ۶ باید ۵۰۰۰ لغت را مسلط باشید. بخش‌های شنیداری و درک مطلب هر کدام ۵۰ سوال دارند و برای بخش نوشتاری باید یک متن را تنظیم کنید.

HSK سطح ۱ و ۲ دارای ۲۰۰ امتیاز هستند و برای قبولی لازم است امتیاز ۱۲۰ را به دست آورید. سطح‌های بالاتر دارای ۳۰۰ امتیاز ( هر بخش ۱۰۰ امتیاز دارد ) هستند و حداقل نمره قبولی ۱۸۰ است. آزمون مکالمه نیز دارای سه سطح مبتدی, متوسط و پیشرفته است.

محل برگزاری و وبسایت

در حال حاضر آزمون HSK در ایران, تنها در موسسه کنفسیوس دانشگاه تهران برگزار میشود.

 

سابقه و هدف آزمون زبان چینی HSK

ایجاد آزمون زبان چینی HSK از ۱۹۸۴ در دانشگاه زبان و فرهنگ پکن آغاز شد و در ۱۹۹۲ این تست به عنوان آزمون ملی استانداردسازی شده چین به رسمیت شناخته شد.

تا سال ۲۰۰۵ بیش از ۱۲۰ کشور میزبان اجرای منظم این تست بودند و آزمون زبان چینی HSK در حدود ۱۰۰ میلیون بار اجرا شد که البته از این تعداد تنها ۱٫۹ میلیون آن متقاضیانی بودند که خارج از چین حضور داشتند. در ۲۰۱۱ کالج بین المللی چین اولین مرکزی بود که این تست را به صورت آنلاین برگزار کرد.

آزمون زبان چینی HSK برای زبان چینی مانند تافل برای زبان انگلیسی است و مدرک آن بدون هیچ محدودیتی در چین قابل قبول است. هدف این آزمون این است که به میزان مهارت‌های زبانی افراد برای اهداف تحصیلی و شغلی گواهی دهد.

آزمون زبان چینی

آزمون زبان چینی

سطوح متوسط ​​باید توانایی درک مطالب معتبر کمی اصلاح شده یا مطالب معتبری را که به روشنی نوشته و صحبت کنند مطالب مربوط به موضوعات روزمره ، مقالات ساده ، تفسیرها و انتقادات ساده ای که در روزنامه ها و مجلات یافت می شود.

 

سطوح پیشرفته باید توانایی درک مطالب طولانی تر ، پیچیده تر و انتزاعی را آزمایش کند: برداشت هایی از منابع معتبر مانند کتاب های درسی برای دانشجویان دانشگاه های چین ، مجله ها و مقاله های چینی ، متن هایی از ادبیات مدرن چین ، مصاحبه ها و مقاله های رسانه های چینی. علاوه بر این ، عبارات کلاسیک چینی و ساختارهای دستوری کلاسیک چینی که در چینی رسمی مدرن استفاده می شود نیز باید در آن گنجانده شود.

آزمون گوش دادن ، خواندن و نوشتن هر کدام حداکثر نمره ۱۰۰ را دارند.

بنابراین HSK 1 و ۲ با ۱۲۰ امتیاز لازم برای کسب حداکثر نمره ۲۰۰ دارند.

HSK 3 و ۴ حداکثر ۳۰۰ امتیاز با ۱۸۰ امتیاز لازم برای تصویب دارند.
HSK 5 و ۶ نیز حداکثر ۳۰۰ امتیاز دارند و در ابتدا برای کسب امتیاز ۱۸۰ امتیاز لازم بود. با این حال ، از زمان تصمیمی که در فوریه ۲۰۱۳ اتخاذ شد ، هیچ نمره قبولی رسمی برای HSK 5 یا ۶ وجود ندارد.

 

هانبان نمونه هایی از امتحان را برای سطوح مختلف همراه با لیستی از واژه هایی که باید برای هر سطح شناخته شوند ، ارائه می دهد. این نمونه ها (به همراه صدا برای آزمون گوش دادن) در وب سایت های موسسه کنفوسیوس در آکادمی HSK نیز موجود است.  

 

قالب HSK

قالب فعلی در سال ۲۰۱۲ با فلسفه آزمایش “توانایی جامع زبان و ارتباطات” معرفی شد. در مجموع ۶ سطح تست وجود دارد و در چهار مهارت لغت، شنیداری،گفتاری و درک مطلب برگزار می شود.

 

اصول آزمون

HSK جدید از اصل “همبستگی آموزش-آزمون” پیروی می کند ، طراحی آزمون را بر اساس روندهای فعلی آموزش بین المللی زبان چینی پایه گذاری می کند ، و از نزدیک با کتب درسی مرتبط است. هدف از این آزمون “ارتقاء آموزش از طریق آزمون” و “ترویج یادگیری از طریق آزمایش”است. HSK جدید بر عینیت و صحت ارزیابی تأکید می کند و بر توانایی های واقعی زبان چینی زبان آموزان تأکید می کند. این تست اهداف آزمون روشنی را تعیین می کند تا  آزمون دهندگان بتوانند توانایی های زبان چینی خود را به روشی منظم و کارآمد بهبود بخشند.

 

چنانچه مایلید بیشتر درباره فرصتهای تحصیلی و پژوهشی در برترین دانشگاه های چین بدانید، با گروه پارسیان تماس بگیرید.

 

 

رویای پارسیان : تحقق بخش رویاهای تحصیلی مردمان سرزمین پارس

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *