تحصیل پرستاری در چین
تحصیل پرستاری در چین
اکتبر 2, 2021
انواع بورسیه
انواع بورسیه
اکتبر 2, 2021

آزمون PTE

آزمون پیرسون که اغلب آن را با نام PTE می‌شناسند، یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی است که متقاضیان برای مهاجرت در آن شرکت می‌کنند. از تفاوت‌های اصلی این آزمون با دیگر آزمون‌های بین‌المللی همچون تافل و آیلتس می‌توان به سیستم نمره‌دهی آن توسط هوش مصنوعی اشاره کرد. از دیگر مزیت‌های آزمون PTE سیستم نتایج آن است که پس از 48 ساعت اعلام می‌گردد. همچنین شرکت‌کنندگان می‌توانند کارنامه خود را به دفعات بی‌شمار و به صورت رایگان به هر تعداد سازمانی که مد نظر دارند، ارسال کنند. این آزمون در 295 مرکز معتبر در 50 کشور جهان برگزار شده که متاسفانه شامل ایران نمی‌شود. متقاضیان ایرانی برای شرکت در این آشزمون می‌توانند به کشورهای همسایه همچون ترکیه، عراق، پاکستان، قطر، امارات و یا آذربایجان سفر کنند. اگرچه آزمون PTE اغلب برای مهاجرت تحصیلی استفاده می‌شود، کشورهای بریتانیا، استرالیا و نیوزلند این آزمون بریتانیایی را برای فرآیند‌های دیگر مهاجرتی نیز معتبر به شمار می‌آورند. هزینه این آزمون با توجه به محل آن متغیر است، به طور مثال هزینه آن در ترکیه برابر با 1000 لیر و در امارات برابر با 1050 درهم امارات است.

 

آزمون پیرسون

آزمون PTE به صورت کامپیوتری برگزار شده و ساختار آن به صورت زیر است

 

مهارت گفتاری و نوشتاری Speaking and Writing

در اولین بخش آزمون PTE شرکت‌کنندگان با دو مهارت گفتاری و نوشتاری رو به رو می‌شوند. مدت زمان این بخش 77-93 دقیقه بوده و هر مهارت به صورت جداگانه و ترکیبی ارائه می‌شود. این بخش از 8 قسمت تشکیل شده و شرکت‌کنندگان باید انواع سوالات را در این زمینه پاسخ دهند:

1.اطلاعات شخصی
شرکت‌کنندگان 25 ثانیه مهلت دارند تا برای پاسخ آماده شده، سپس در 30 ثانیه صدای خود را ضبط کنند. این قسمت در امتیاز نهایی لحاظ نشده اما همراه با کارنامه آن‌ها به موسسات ارسال می‌گردد. در این زمان آن‌ها باید بتوانند معرفی جامع و کاملی از خود ارائه دهند.

2.روخوانی
یکی از پرسش‌های ترکیبی این بخش مربوط به این سوال می‌شود. شرکت‌کنندگان باید بتوانند متنی حدودا 60 کلمه‌ای را با صدای بلند بخوانند. روان بودن، تلفظ صحیح و بیان مناسب از جمله مواردی است که توسط این سوال ارزیابی می‌شود.

3.تکرار جملات
در این پرسش، شرکت‌کنندگان ابتدا به فایلی صوتی گوش داده و سپس جمله‌ای را که شنیده‌اند، تکرار می‌کنند. مدت زمان ضبط صدا 15 ثانیه است.

4.توصیف تصویر
تصویری بر روی صفحه نمایش داده شده و شرکت‌کنندگان به مدت 25 ثانیه فرصت دارند تا آماده شوند. پس از آن باید در مدت زمان 40 ثانیه تصویر مورد نظر را توصیف کنند.

5.بازگویی سخنرانی (Lecture)
در این مرحله، شرکت‌کنندگان به فایلی صوتی حاوی سخنرانی استاد در کلاس گوش داده که ممکن است همراه با تصویری مرتبط باشد. پس از زمانی کوتاه برای آماده‌سازی، آن‌ها باید مطالبی را که شنیده‌اند، در 40 ثانیه به زبان خود بازگو کنند.

6.پاسخ کوتاه
پس از شنیدن فایلی صوتی حاوی پرسش، شرکت‌کنندگان باید پاسخ لازم را در یک یا چند کلمه کوتاه بیان کنند. مدت زمان ضبط پاسخ 10 ثانیه است.

7.خلاصه متن
شرکت‌کنندگان متنی کوتاه را مطالعه کرده، سپس ده دقیقه مهلت دارند تا آن را در یک جمله حداکثر 75 کلمه‌ای خلاصه کنند. امکان کپی کردن بخش‌هایی از متن در این سوال وجود دارد.

شرکت‌کنندگان باید انشایی (Essay) 200-300 کلمه‌ای در مورد موضوع داده شده، بنویسند. فهم دقیق سوال در این زمینه اهمیت زیادی دارد، زیرا بسته به نوع آن، نحوه نگارش انشا تغییر می‌کند. (به طور مثال اگر در سوال از درجه موافقت یا مخالفت پرسیده شده، و یا باید واکنش گروه‌های مختلف به آن را بررسی کرد)

مهارت خواندن Reading

در بخش دوم آزمون PTE که به مدت 32-40 دقیقه به طول می‌انجامد، مهارت‌های خواندن شرکت‌کنندگان سنجیده میشود. در این بخش ۱۲-۱۵ نوع سوال ترکیبی و یا مستقل مطرح شده که ممکن است در قالب چندگزینه‌ای، ترتیب‌بندی پاراگراف‌ها و پر کردن جاهای خالی ارائه شده باشد. از آنجایی که آزمون PTE بیشتر به عنوان آزمونی آکادمیک شناخته می‌شود، می‌کوشد مهارت‌های زبانی متقاضیان را به صورت ترکیبی بیازماید.

 

مهارت شنیداری Listening

آخرین بخش آزمون PTE به سنجش مهارت‌های شنیداری افراد می‌پردازد. در این بخش شرکت‌کنندگان به فایل‌هایی صوتی گوش فرا داده و یا ویدیوهایی را تماشا می‌کنند، سپس به سوالات مربوطه پاسخ می‌دهند. از آنجایی که تنها یکبار امکان شنیدن این فایل‌ها وجود دارد، بهتر است که شرکت‌کنندگان در حین گوش دادن، از نکات مهم یادداشت برداری کنند. این قسمت از آزمون 45-57 دقیقه زمان می‌برد. پرسش‌ها ممکن است در قالب‌های متفاوتی مطرح شود همچون پر کردن جاهای خالی، خلاصه کردن متن شنیده شده، پرسش‌های چندگزینه‌ای، انتخاب کلمه گمشده، هایلایت کردن کلمه اشتباه و املا. همچون دیگر بخش‌های آزمون PTE، بخش شنیداری نیز چندین مهارت زبانی شما را در ارتباط با یکدیگر می‌سنجد.

 

 

رویای پارسیان : تحقق بخش رویاهای تحصیلی مردمان سرزمین پارس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *