بورسیه استانی ایتالیا
بورسیه استانی ایتالیا
اکتبر 19, 2021
خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان
خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان
اکتبر 19, 2021

قوانین جدید تحصیل پزشکی و پیراپزشکی در فرانسه

 

سابقا برای تحصیل در رشته های پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی ، مامایی و فیزیوتراپی در فرانسه ، پس از ورود به این کشور تنها با آزمون ورودی قادر بودید، وارد دوره مورد نظر خود شوید و در سال اول تحصیل تان در هر ترم یک آزمون مانند کنکور داشتید و در صورتی که ترم اول و دوم را با موفقیت پشت سر می گذاشتید می توانستید وارد رشته رشته دلخواهتان شوید و در صورت عدم قبولی در آزمون مذکور قاعدتا راهی نداشتید و باید به کشور خود باز می گشتید. اما قوانین جدید فرانسه برای تحصیل دانشجویان بین المللی راهگشا شده است!

در حال حاضر می توان گفت که کشور فرانسه برای ورود به رشته های پزشکی و پیراپزشکی دیگر کنکور و آزمون ندارد.

مطابق قوانین جدید تحصیل در فرانسه برای تحصیل در رشته های مذکور 2 راه پیش روی دانشجویان بین المللی است :

راه اول


برای داوطلبانی است که صرفا بصورت تخصصی برای ورود به رشته های پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی ، مامایی و فیزیوتراپی تلاش می کنند :

در این حالت در همان سال اول شما فقط دروس مربوط به پزشکی ( مانند بافت شناسی ، بیوشیمی ، ریاضی ، زیست و … ) را می خوانید و میانگین معدل دو ترم اول تعیین کننده ورود شما به این رشته هاست ( نه کنکور و آزمون ورودی )

لذا اگر

 • معدلتان کمتر از 10 شود 
  باید به کشور خود بازگردید یا یک رشته دیگر با بخوانید تا بتوانید ویزا و مجوز اقامت تحصیلی خود را تمدید نمایید.
 • معدلتان بالای 10 و ممتاز باشد 
  دانشگاههای فرانسه در رشته هایی که ذکر شد به شما پذیرش اعطاء می نمایند و قادر خواهید بود وارد کورس مورد نظر خود شوید.
 • معدلتان بالای 10 و ممتاز نباشد
  تا واجد الشرایط ورود به رشته های ذکر شده شوید، می توانید لیسانس مرتبط با پزشکی ( مانند لیسانس زیست شناسی ) را از سال دوم شروع کنید.

 

راه دوم

برای داوطلبانی است که علاوه بر ورود به رشته های پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی ، مامایی و فیزیوتراپی برای یک گرایش دیگر نیز تلاش می کنند

قانون جدید فرانسه به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد در سال اول تحصیل علاوه بر دروس پیش نیاز پزشکی ، دروس یک گرایش دیگر را به انتخاب خود بردارند. بنابرین اگر در پایان سال اول ، معدل دو ترمی که خوانده اید ، زیر 10 باشد، بر اساس آنچه که گفته شد، قاعدتا دولت فرانسه به شما اجازه گذراندن مجدد سال اول و تلاشی دیگر برای ورود به رشته های مرتبط به پزشکی را نمی دهد لکن این اجازه را دارید برای ورود به گرایشی غیر پزشکی که انتخاب کرده اید، دوباره سال اول را از نو بخوانید و در صورت قبولی گرایش مورد نظرتان را از سال دوم شروع نمایید.

به هر روی قوانین جدید تحصیل در رشته های مربوط به پزشکی در فرانسه باعث شده شما از فرصت بوجود آمده استفاده کنید اگر به هر دلیلی نتوانستید سال اول را آنگونه که خود می خواهید پشت سر بگذارید، راه برای ادامه تحصیل و موفقیت تان باز باشد.

فرانسه یکی از کشورهای اروپای غربی است که با نام جمهوری فرانسه شناخته می شود. فرانسه جز کشورهای است که هم به اقیانوس مدیترانه و هم به اقیانوس اطلس متصل است. این کشور یکی از بزرگ ترین کشورهای اروپای غربی به شمار می آید و از لحاظ وسعت سومین کشور در کل اتحادیه اروپا می باشد. پایتخت این کشور شهر پاریس و زبان رسمی آن فرانسوی می باشد. فرانسه با مساحتی در حدود  640 کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود 67 میلیون نفر یکی از پرجمعیت ترین کشور ها در قاره اروپا می باشد. واحد پول فرانسه به یورو محاسبه می گردد. هر ساله متقاضیان بسیار زیادی جهت تحصیل در رشته های مختلفی از جمله تحصیل پزشکی در کشور فرانسه اقدام می کنند. این کشور پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر نقاط جهان می باشد. تحصیل پزشکی در فرانسه بر اساس نظام آموزش خاصی برگزار می شود و آموزش پزشکی در این کشور و هم چنین طول مدت آن متفاوت با دیگر کشورهای اروپایی می باشد که در ادامه توضیحات لازم جهت تحصیل در رشته های پزشکی در فرانسه خواهیم پرداخت.

 

سیستم آموزشی رشته های پزشکی در فرانسه

مطالعه پزشکی در فرانسه اصولا به سه دوره تقسیم می شود:

 • دوره (PCEM) Premier Cycle d’études Medicales
 • دوره (DCEM) Deuxième Cycle des Etudes Médicales
 • دوره (DES) Diplômes d’ Études Spécialisées

و سرانجام با اخذ مدرک دکترای کشور در رشته پزشکی مربوطه پایان می یابد.

 

دوره PCEM

PCEM، دوره ای دو ساله برای آمادگی تحصیل می باشد که برای تمامی دانشجویان پزشکی چون دانشجویان دندانپزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی و …، یکسان است.

با پایان این دوره برای شرکت در دوره بعدی، دانشجویان موظف اند در آزمونی رقابتی شرکت کنند.

توجه داشته باشید که امکان شرکت در دوره PCEM و آزمون پایانی آن تنها دو بار امکان پذیر است.

 

دوره DCEM

مدت دوره DCEM، چهار سال می باشد.

در این دوره تعداد دانشجویانی پذیرفته شده نسبت به دوره قبل کاهش پیدا می کند، یعنی حداکثر تعداد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که می توانند در این دوره شرکت کنند، تبدیل به 8 درصد از کل دانشجویان این دوره می شود. علاوه بر این شرط پذیرفته شدن این دانشجویان دارا بودن مدرک برابر با آخرین دانشجو پذیرفته شده فرانسوی می باشد.

در پایان این دوره، دانشجویان با شرکت در امتحانات نظری و دریافت تائید تمام دوره های کارورزی در بیمارستان، شرکت در سمینار ها و …. می توانند وارد دوره بعدی شوند. توجه داشته باشید که در این دوره، افراد با توجه به نمراتی که دریافت کرده اند مجاز به دنبال تخصص های پزشکی هستند.

 

دوره DES

این دوره شامل دو برنامه مطالعاتی است:

 • -رنامه مطالعه پزشکی عمومی (دوره 9 ساله)
 • رنامه مطالعه سایر تخصص های پزشکی (دوره 10 تا 12 ساله)

اگر دانشجویان بتوانند این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارند، مدرک مطالعات تخصصی DES را دریافت می کنند. البته برای بعضی تخصص ها امکان کسب گواهی مطالعات تخصصی تکمیلی DESC نیز وجود دارد که به دست آوردن آن نیازمند دو سال مطالعه تکمیلی می باشد.

دکترای پزشکی کشور فرانسه

کسب مدرک دکترای پزشکی کشور فرانسه

دانشجویان با پشت سر گذاشتن سه دوره قبل، برای به دست آوردن مدرک دکترای پزشکی کشور باید یک تز ارائه دهند.

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در فرانسه در سال 2021

مدارک لازم و شرایط مطالعه رشته های پزشکی در فرانسه و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، بستگی به کشوری دارد که شما از آنجا به فرانسه مهاجرت می کنید.

از آنجا که ما در کشوری خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنیم، هر فردی که تصمیم به مطالعه رشته های پزشکی در فرانسه بگیرد، برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه، لازم است که ویزا دانشجویی دریافت کند.

 

مدارک و شرایط عمومی لازم برای مطالعه رشته های پزشکی در فرانسه

 • دارا بودن دیپلم در مقطع دبیرستان
 • تسلط به زبان فرانسوی (این تسلط می تواند با شرکت در دوره های آموزش زبان فرانسوی که توسط مراکز خصوصی ارائه می شود، به دست بیاید، اگر قصد دارید تحصیلات خود را در فرانسه به پایان برسانید بهتر است که برنامه ریزی دقیقی برای یادگیری زبان فرانسه انجام دهید.)
 • دریافت ویزا دانشجویی و ارائه آن به عنوان مدرک اقامت به دانشگاه مورد نظر
 • ثبت نام در اداره مهاجرت ظرف 30 روز بعد از ورود به خاک فرانسه
 • انجام معاینه پزشکی
 • انجام سایر مراحل اداری ویزا
 • دریافت اجازه اقامت (از سال دوم تحصیل در این دوره)
 • ارائه رزومه تحصیلی
 • نتایج آزمون GRE
 • اثبات توانایی مالی

 

مدرک های زبان فرانسوی که باید برای ثبت نام در رشته های پزشکی دانشگاه های فرانسه ارائه دهید

دارا بودن یکی از این مدارک امکان ثبت نام در دانشگاه های فرانسوی برای مطالعه رشته های پزشکی را به شما می دهد.

 • مدرک زبان فرانسه (DELF) و مدرک متمرکز بر زبان فرانسه (DALF)

این دو مدرک در سراسر دنیا شناخته شده هستند و بسیار معتبر می باشند. برای ثبت نام در دانشگاه های فرانسه دارا بودن سطح B2 در آزمون های دریافت این مدرک ها الزامی است.

 • مدرک شرکت در آزمون TEF یا TCF

این آزمون ها سطح تسلط فرد در زبان فرانسه را ارزیابی می کنند و هر یک به مدت دو سال اعتبار دارند.

رشته های پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

تسلط به زبان فرانسوی یکی از مهم ترین موانع پیش روی دانشجویان مهاجر که خواهان تحصیل در فرانسه می باشند، است و از این رو بسیاری از این متقاضیان به دنبال تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی هستند.

بنابراین اگر خواهان تحصیل رشته های پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه هستید، باید بدانید که تحصیل در این گروه از دانشگاه های فرانسه فقط به زبان فرانسوی امکان پذیر است اما تعدادی از دانشگاه های خصوصی در فرانسه وجود دارند که شما می توانید در آن ها به زبان انگلیسی تحصیل کنید. دانشگاه تور (Tor) یکی از این دانشگاه های خصوصی فرانسه می باشد که شما می توانید به مطالعه رشته های پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی بپردازید.

 

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه، از آنجا که دارای هزینه کمی می باشد، به نوعی رایگان محسوب می شود اما هزینه مطالعه رشته های پزشکی در دانشگاه های خصوصی فرانسه بسیار متفاوت است، به گونه ای که شهریه برخی از دانشگاه های پزشکی فرانسه از 10000 دلار در سال آغاز می شود و شهریه برخی دیگر از آن ها از 25000 دلار در سال است یا به عبارتی دیگر هزینه مطالعه رشته های پزشکی در دانشگاه های خصوصی فرانسه سالانه بین 3 الی 10 هزار یورو می باشد.

 

بورس تحصیلی برای مطالعه پزشکی در فرانسه

از آنجا که بسیاری از دانشجویان برای تامین هزینه های تحصیل خود به حمایت مالی نیاز دارند، دانشکده های پزشکی فرانسه بر اساس شایستگی دانشجویانی که به صورت تمام وقت تحصیل می کنند، بورس تحصیلی اعطا می کند. درواقع بررسی درخواست دانشجویان در رابطه با بورس تحصیلی توسط کمیته ارزیابی انجام می شود.

لازم است بدانید که دریافت بورس تحصیلی به طور کلی برای دانشجویان بین المللی کمی دشوار است اما با این وجود هرچه سطح تحصیلات شما بالاتر باشد، امکان دریافت بورسیه برای شما افزایش پیدا می کند.

 

دریافت ویزا دانشجویی برای تحصیل پزشکی در فرانسه

بعد از اینکه دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید و مراحل ثبت نام را پشت سر گذاشتید، لازم است که نسبت به دریافت ویزای تحصیلی فرانسه اقدام فرمایید.

به طور عمومی برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه مدارک و شرایط زیر لازم است:

 • ارائه سوابق تحصیلی
 • تسلط به زبان فرانسوی
 • اثبات توانایی مالی
 • تکمیل فرم های مربوطه به صورت رسمی
 • پرداخت هزینه مربوطه به تمبر مالیاتی

تحصیل پزشکی در فرانسه و سایر رشته های علوم پزشکی

همان طور که گفته شد فرانسه یکی از بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی و رشته های زیرشاخه این رشته می باشد که هم چنین امکان تحصیل رایگان را نیز برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده است. زمانی که دانشجو برای تحصیل در رشته های داروسازی، دندان پزشکی، پرستاری و پزشکی در فرانسه اقدام می کند در سال اول تحصیل خود یک سری دروس مشترک با تمامی گروه های ذکر شده را باید به اتمام برساند و بعد از این یکسال در صورتی که میانگین معدل دو ترم از 10 بیشتر و ممتاز باشد می تواند برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظر خود اقدام نماید.

 • داروسازی

تحصیل این رشته در فرانسه در دو مرحله صورت می گیرد که هر کدام این مراحل شامل 2 سال تحصیلی خواهند بود. مرحله اول تحصیل که سال های اول و دوم را شامل می شود در ارتباط با تدریس دروسی نظیر ریاضیات، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی، زیست شناسی و سلامت عمومی می باشد. مرحله دوم نیز براساس تدریس هماهنگ چند رشته و همین طور خودآموزی در رابطه با علوم دارویی است که به دانشجویان این امکان را می دهد تا بر اساس علوم تدریس شده به متخصصین زیست شناسی و درمان تبدیل شوند.

 • دندان پزشکی

تحصیل در این رشته در فرانسه به دو زبان فرانسوی و انگلیسی امکان پذیر می باشد که البته افراد برای اثبات دانش زبان فرانسه خود مدارک TCF و یا TEF در سطح B2 را میبایست ارائه نمایند. دندان پزشکی در فرانسه حدودا  6 سال به طول می انجامد که در این مدت تمام کارآموزان باید تحت نظارت یک دندانپزشک متخصص کار نمایند. این دوره شش ساله شامل یک دوره دو سال، یک دوره سه ساله و نهایتا یک دوره یکساله است که در یکی از دانشکده های پزشکی فرانسه تدریس می شود.

 • پرستاری

تحصیل پرستاری در فرانسه در دانشگاه های این کشور و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر می باشد. طول مدت تحصیل کارشناسی پرستاری در فرانسه حدودا 3 الی 4 سال طول می کشد و اگر قصد دارید که برای تحصیل دانشگاه های خصوصی را انتخاب کنید میبایست هزینه ای در حدود 9.800 دلار در سال بپردازید.

مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه قدری طولانی است. برای تحصیل در رشته های پزشکی ، داروسازی ، دندانپزشکی حدودا 9 سال تحصیل می کنید و در این 9 سال شما به سطح پزشک عمومی خواهید رسید و در صورت تمایل می توانید در ادامه در گرایش خاصی از تخصص پزشکی تحصیل نمایید. اما مدت زمان رشته هایی مانند فیزیوتراپی یا مامایی در فرانسه 5  سال است.

ویزای تحصیلی فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه و دریافت ویزا

از دیگر مواردی که برای تحصیل پزشکی در فرانسه از اهمیت بالایی برخوردار است اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد. افرادی که قصد دارند به مدت بالاتر از شش ماه در فرانسه به منظور تحصیل اقامت داشته باشند باید برای ویزای اقامت تحصیلی طولانی مدت (Visa de long séjour etudes) اقدام نمایند. این ویزای تحصیلی فرانسه برای طول مدت تحصیل شما اعتبار دارد و به اختصار VLT-TS نامیده می شود. پس از ورود به فرانسه می بایست در اداره مهاجرت فرانسه فرانسه ثبت نام نموده و برای تایید ویزای خود معاینات پزشکی را انجام دهید. هم چنین بعد از گذشت یک سال از تحصیل تان می بایست برای کارت اقامت رسمی فرانسه درخواست نمایید. برای دریافت ویزا جهت تحصیل پزشکی در فرانسه مدارکی به شرح زیر مورد نیاز خواهد بود:

 • پاسپورت با 6 ماه اعتبار به همراه کپی پاسپورت های قبلی
 • دو عدد عکس پاسپورتی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • اصل نامه پذیرش رسمی از دانشگاه
 • رسید بانکی جهت ارائه تمکن مالی
 • بلیط سفر به فرانسه
 • بیمه درمانی
 • عدم سوء پیشینه
 • مدرک زبان فرانسه (درصورت درخواست برای دانشگاه)
 • آخرین مدرک تحصیلی

تحصیل پزشکی در فرانسه و بررسی ویزای الحاق همراه

یکی از مواردی که افراد به هنگام مهاجرت تحصیلی باید حتما به آن توجه نمایند امکان اخذ ویزای همراه است. در اکثر پروسه های تحصیلی همسر و فرزندان فرد متقاضی تحصیل در کشور مورد نظر می توانند همراه با او به کشور مورد نظر وارد شود. در پروسه ویزای تحصیلی فرانسه نیز این امکان برای همسر و فرزند زیر 5 سال فرد متقاضی وجود دارد که بتوانند به عنوان همراه با فرد اصلی اقدام نمایند. البته باید حتما متذکر شویم که همسر فرد دانشجو به عنوان همراه به هیچ عنوان اجازه کار در فرانسه را نخواهد داشت و از ابتدا باید هزینه های زندگی خود را به همراه داشته باشد. فرزند متقاضی نیز می تواند در مدارس دولتی این کشور مشغول به تحصیل شده و از امکان تحصیل رایگان در فرانسه بهره مند شود.

 

تحصیل پزشکی در فرانسه و کار پس از تحصیل

از جمله موضوعاتی که می بایست حتما در هنگام مهاجرت از طریق تحصیل در نظر داشته باشید امکان کار پس از تحصیل است. افرادی که به منظور تحصیل پزشکی در فرانسه اقدام به اخذ پذیرش می کنند می توانند بعد از اتمام تحصیل به مدت 1 تا 2 سال در این کشور باقی مانده و دنبال کار بگردند که البته مدت زمان دقیق آن می بایست توسط اداره مهاجرت کشور فرانسه تایید شود.
مجوز Séjour Provisoire de یا APS به شما اجازه می دهد تا بعد از اتمام تحصیل در فرانسه بمانید و به دنبال کار بگردید و در صورت یافتن کارفرما نوع اقامت خود را تغییر دهید. برای اخذ APS میبایست حداقل 4 ماه پیش از انقضای اقامت دانشجویی تان، فرم درخواست را تکمیل نمایید.

نکته دیگر توجه به نرخ بیکاری فرانسه است. نرخ بیکاری این کشور طی دو سه سال گذشته کاهش خوبی داشته و در آگوست 2019، 8.5 درصد بوده است.

 

سوالات متداول

1.مقاطع و دوره های تحصیل پزشکی در فرانسه کدامند؟
تحصیل پزشکی در فرانسه به سه دوره تقسیم بندی می شود:

دوره اول که یک تا دو ساله بوده و با نام PCEM شناخته می شود.
دوره دوم که ۴ ساله می باشد و با نام DCEM شناخته می شود.
دوره سوم شامل پزشکی عمومی و تحصیل سایر تخصص ها می باشد.

2.آیا تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟
به شرطها و شروطها بله! متقاضیان تحصیل در دانشگاه های دولتی و رایگان فرانسه باید حتما مدرک B2 زبان فرانسوی جهت اخذ پذیرش داشته باشند. اما البته این امکان نیز وجود دارد که افراد برای تحصیل دوره های زبان در این کشور اقدام به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه نموده و پس از دریافت مدرک B2 زبان فرانسه جهت ادامه آغاز تحصیل در دانشگاه اقدام نمایند.

3.هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه و شهریه های آن چقدر است؟
اگر بتوانید در یکی از دانشگاههای دولتی این کشور مشغول به تحصیل شوید هزینه تحصیل و شهریه شما تقریبا رایگان می باشد( هزینه ای در حدود 1000 یورو که شامل هزینه های ثبت نام و … می باشد ) اما چنانچه تمایل داشته باشید در یکی از دانشگاهها و مراکز علمی آموزشی خصوصی یا غیر انتفاعی در این کشور مشغول به تحصیل شوید، هزینه ها بسیار بالا می باشد.

4.هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه چقدر است؟
مبلغ تمکن مالی که سفارت برای دانشجویان در نظر گرفته چیزی در حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ یورو در ماه برای زندگی در خارج از پاریس بوده و فرد باید برای ویزا شدن تمکن یکسال را در حساب خود نشان دهد. لازم به گفتن است که هزینه های زندگی در پاریس تقریبا دو برابر این مبلغ می باشد و اگر برای پاریس اقدام می کنید باید تمکن مالی بیشتری را نشان دهید.

5.شرایط کار پزشکان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاههای فرانسه چگونه است؟
مجوز Séjour Provisoire de یا APS به شما اجازه می دهد تا بعد از اتمام تحصیل در فرانسه بمانید و به دنبال کار بگردید و در صورت یافتن کارفرما نوع اقامت خود را تغییر دهید. برای اخذ APS میبایست حداقل ۴ ماه پیش از انقضای اقامت دانشجویی تان، فرم درخواست را تکمیل نمایید.

6.آیا امکان بردن همراه ( همسر و فرزند )‌ برای تحصیل پزشکی در فرانسه وجود دارد؟
بله این امکان فراهم است.

 

 

رویای پارسیان : تحقق بخش رویاهای تحصیلی مردمان سرزمین پارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *