رضایت چشمگیر دانشجویان دانشگاه های آلمان
رضایت چشمگیر دانشجویان دانشگاه های آلمان
ژانویه 27, 2019
لهستان دومین مقصد جذاب جهان برای سرمایه گذاری
لهستان دومین مقصد جذاب جهان برای سرمایه گذاری
ژانویه 28, 2019
نمایش همه
چین کاشته های حاصل از سرمایه گذاری عظیم در علم را برداشت می کند

چین کاشته های حاصل از سرمایه گذاری عظیم در علم را برداشت می کند

جهش چشمگیر چین در تعداد دانشمندان تراز اول جهان

براساس گزارش منتشر شده از موسسه “کلاریویت آنالیتیکس”( Clarivate Analytics) چین در میان کشورهای آسیایی تعداد دانشمندان خود در سال ۲۰۱۸ در سطح جهانی را افزایش داده است.

تعداد دانشمندان تراز اول جهانی چینی در سال ۲۰۱۸ ، ۷٫۸ درصد از مجموع ۶۰۷۸ دانشمند جهانی را تشکیل داده است که جهشی چشمگیر نسبت به سهم ۵٫۹ درصدی این کشور در سال ۲۰۱۴ داشته است.

آمریکا همچنان در تعداد دانشمندان جهانی با تعداد citationهای بالا با رقم ۲٫۶۳۹ نفر یکه تازی می کند، اما سهم نسبی امریکا از ۵۵ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۴۳ درصد در سال ۲۰۱۸ افت کرده است.

چین در جایگاه سوم و پس از بریتانیا با ۹ درصد از دانشمندان برتر جهانی قرار گرفت و توانست از آلمان (۵٫۹%)، استرالیا (۴%)، هلند (۳٫۱%)، کانادا (۲٫۷%)، فرانسه (۲٫۴%)، سوئیس (۲٫۲%) و اسپانیا (۱%) پیشی بگیرد.

این ۱۰ کشور در مجموع ۸۲٫۷ درصد از برترین دانشمندان جهان را به خود تخصیص داده اند که از نظر تعداد ارجاعات (citations) در حوزه تخصصی خود در Web of Science در ۱ درصد نخست قرار گرفته اند.

اما دلیل اصلی ارتقاء چشمگیر جایگاه چین در علم چه بوده است؟

به گزارش شرکت جهانی تجزیه و تحلیل Clarivate Analytics، از اوایل دهه ۱۹۹۰، دولت چین تحقیقات فناوری و علمی را به عنوان یک اولویت در خلق یک اقتصاد دانشی پیشروی جهانی تعیین کرده است. در نتیجه، خروجی های علمی مقالات محققان چینی همه ساله در Web of Sceince رشدی ۱۰ درصدی داشته است که حدود دو برابر متوسط جهانی است. این موضوع حاکی از سرمایه گذاری عظیم دولت چین در ظرفیت ها و فعالیت های تحقیق و توسعه می باشد.

کشور چین به ویژه در حوزه های میان رشته ای عملکردی عالی داشته است، به ویژه شیمی، علم مواد، ریاضیات، علوم کامپیوتر و مهندسی و به نسبت کمتری در حوزه های پزشکی بالینی و فیزیک و نجوم.

نگارندهو ترجمه توسط : موسسه اعزام دانشجوی رویای پارسیان 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *