بورسیه های دانشگاه ایکس مارسی فرانسه
بورسیه های دانشگاه ایکس مارسی فرانسه
سپتامبر 27, 2022
تحصیل در چین یا روسیه
نوامبر 7, 2022

تحصیل در آلمان یا فرانسه؟

 

در این مقاله قصد داریم دو کشور آلمان و فرانسه را با یکدیگر مقایسه کنیم تا افرادی که قصد مهاجرت به یکی از این دو کشور پیشرفته و همسایه را دارند، راحت تر بتوانند مقصد خود را با توجه به شرایط و خواسته های خود انتخاب کنند.

امروزه افراد زیادی از سراسر دنیا به فکر مهاجرت به کشور هایی هستند که شرایط کاری، اقتصادی و زندگی بهتری نسبت به محل زندگیشان دارند. وقتی تصمیم به مهاجرت می گیرید موارد بسیاری هستند که بر روی تصمیم و انتخاب شما تاثیر مستقیم می گذارنند.

عواملی مانند: زبان، اقتصاد، بازار کار، واحد پول، جمعیت، وسعت، آب و هوا، کیفیت تحصیلات و میزان درآمد ماهیانه.

 

تحصیل در آلمان

اطلاعات کلی درباره دو کشور آلمان و فرانسه

کشور فرانسه و آلمان در همسایگی یکدیگر قرار گرفته اند و دارای مرز مشترک هستند. زبان رسمی کشور فرانسه زبان فرانسوی و زبان رسمی کشور آلمان آلمانی است. کشور آلمان جمعیتی در حدود ۸۲ میلیون نفر دارد که در مقایسه با فرانسه که حدود ۶۵ میلیون نفر جمعیت دارد کشور شلوغ تری است.

کشور فرانسه دارای فرهنگی با قدمت ۵۰۰ ساله است که اقتصاد، نظام و اوضاع نظامی فوق العاده ای در سطح جهان دارد. فرانسه اقتصاد پر رونقی نیز در بخش خصوصی دارد همچنین صنعت توریست و گردگشگری نیز بسیار پر رونق است.

فرانسه به دلیل داشتن آثار فرهنگی و تاریخی خود هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر است که از سراسر دنیا برای بازدید این آثار هنری به این کشور سفر می کنند. تعدادی از آثار هنری این کشور شامل برج ایفل که یکی از پر طرفدار ترین مقاصد دیدنی این کشور است، بلوار شانزه لیزه، کاخ ورسای، معبد پانتئون، خیابان کاردینال و همچنین موزه لوور در پاریس هستند.

کشور آلمان که با نام جمهوری فدرال آلمان نیز شناخته می شود، به دلیل تاریخ کهن و شهر های مدرن و پیشرفته ای که دارد مقصد اصلی بسیاری از مهاجرین است. از محبوب ترین شهرهای آلمان برای مهاجرین شهر های برلین که پایتخت این کشور هست، هامبورگ، فرانکفورت، مونیخ و دوسلدورف هستند. کشور آلمان پر جمعیت ترین کشور اروپا می باشد. نوع حکومت در این کشور جمهوری فدرال است. مدیریت زمان برای آلمانی ها بسیار مهم است. آلمان همچنین در زمینه های هنری هم بسیار پیشرو است و موسیقی دانان و آهنگ سازان موفق بسیاری را مانند باخ، موتزارت، بتهوون، برامس و واگنر را به دنیا معرفی کرده است.

شهرهای مهم آلمان

شهر های محبوب و مهم کشور آلمان را با هم بررسی می کنیم:

  • برلین

شهر برلین پایتخت کشور آلمان و پر جمعیت ترین شهر این کشور است. همچنین شهر برلین ششمین منطقه پر جمعیت در کل اتحادیه اروپا است. این شهر مقصد محبوب بسیاری از مهاجران است و صنایع قابل توجهی نیز مانند فناوری اطلاعات، مهندسی پزشکی، بیوتکنولوژی و ساخت و ساز الکترونیکی دارد.

  • هامبورگ
    هامبورگ دومین شهر بزرگ در آلمان و هشتمین در اتحادیه اروپا است. مردم شهر هامبورگ علاقه زیادی به ورزش مخصوصا فوتبال دارند. باشگاه هامبورگ پرطرفدار ترین باشگاه این منطقه است که افتخارات زیادی نیز کسب کرده است.
  • مونیخ

شهر مونیخ مرکز ایالت باواریا بزرگترین ایالت فدرال از نظر وسعت در جنوب آلمان است. میزان رطوبت در مونیخ نسبتا بالا است.

  • فرانکفورت

شهر فرانکفورت محل استقرار بانک مرکزی اروپا است و مهم ترین شهر اقتصادی در قاره اروپا به شمار می رود و به همین دلیل نیز دارای شهرت جهانی است.

 شهرهای مهم فرانسه

  • پاریس

شهرت شهر پاریس به قدری زیاد است که نیاز زیادی به معرفی ندارد. این شهر پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور فرانسه است و با جمعیت ۲.۲ میلیون نفره پر جمعیت ترین شهر این کشور نیز به شمار می رود. شهر پاریس که یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری نیز هست توسط تونل مانش با لندن مرتبط است. بسیاری از جاذبه های دیدنی فرانسه مانند برج ایفل،خیابان شانزه لیزه و موزه لوور در شهر پاریس قرار گرفته اند. موزه لوور به گفته بسیاری پر بازدید ترین و بزرگ ترین موزه در دنیا است.

  • لیون

شهر لیون بعد از شهر پاریس معروف ترین و محبوب ترین شهر این کشور است. این شهر در نزدیکی مرز سوئد و ۵۰۰ کیلومتری شهر پاریس قرار گرفته است. لیون بین مردم فرانسه به شهر دوم این کشور شهرت پیدا کرده است. اگر طرفدار غذا هستید و باید بدانید که شهر لیون پایتخت غذایی فرانسه شناخته می شود و خیابان های این شهر پر از رستوران و اغذیه فروشی است.

  • نیس

شهر نیس پنجمین شهر پر جمعیت در کشور فرانسه است و موقعیت مکانی فوق العاده ای دارد. این شهر به دلیل سواحل زیبا به یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی در فرانسه تبدیل شده است.

  • بوردو

شهر بوردو یکی دیگر از شهر های مهم کشور فرانسه می باشد. شهرت زیاد این شهر به دلیل تاکستان های بزرگ انگورش است. مراسم انگور چینی در این شهر با شوق بسیار زیادی انجام می شود و نوشیدنی هایی که در این شهر با استفاده از این انگور درست می شوند شهرت جهانی دارند. به غیر از نوشیدنی به دلیل بناهای تاریخی زیادی که دارد بعد از پاریس، لیون و نیس از مقاصد محبوب گردشگری این کشور به شمار می رود.

شرایط تحصیل در خارج پزشکی

مقایسه وضعیت تحصیلی کشورهای آلمان و فرانسه

این مسئله که کشور های اروپایی برترین انتخاب افراد خارجی برای زندگی، کار، تحصیل و …  می باشد بر هیچ کسی پوشیده نیست. کشور های اروپایی به دلیل داشتن امکانات بسیار خوب در بسیاری از جنبه های مختلف زندگی به خصوص تحصیلات برای افراد خارجی سراسر دنیا جذاب هستند. دولت کشور های اروپایی به دلیل هزینه های سنگینی که در حوزه تحصیلات انجام دادند در زمینه های علمی به موفقیت های زیادی دست یافته اند.
https://www.high-endrolex.com/23
از بین کشور هایی که به کیفیت تحصیلات خود اهمیت بسیار زیادی می دهند و هر ساله مبالغ هنگفتی بابت بهتر شدن کیفیت تحصیل خود هزینه کرده اند می توان به کشور فرانسه و آلمان اشاره کرد. بسیاری از دانشجویان بین المللی هر ساله این دو کشور را مقصد اصلی خود قرار می دهند و تلاش می کنند به دانشگاه های این کشور راه یابند.

دانشگاه های کشور فرانسه

کشور فرانسه یکی از برترین کشور های اروپایی در زمینه های علمی، هنری، گردشگری، اقتصادی و … می باشد. به دلیل اینکه کشور فرانسه جزو لوکس ترین و در عین حال گرانترین کشور های اروپا می باشد داشتن یک شغل مناسب و ثابت بسیار مهم است و می تواند هزینه های زندگی شما را پوشش دهد.

رتبه های بسیار خوب دانشگاه های فرانسه باعث محبوبیت این دانشگاه ها بین دانشجویان بین المللی در سراسر جهان شده همچنین تحصیل در دانشگاه های فرانسه بسیار مقرون به صرفه است و شهریه دانشگاه های دولتی این کشور تقریبا رایگان است و دانشجویان فقط مبالغ کمی برای هزینه های بیمه دانشجویی و هزینه ثبت نام پرداخت می کنند. به دلیل کیفیت بالا و رتبه های عالی جهانی دانشگاه های فرانسه اکثر دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند و دانشجویان ایرانی عزیز می توانند با خیال راحت در رشته مورد علاقه خود و دانشگاه مورد نظرشان مشغول به تحصیل شوند.

بهترین دانشگاه های کشور فرانسه

دانشگاه ENS

تعداد زیادی از نخبگان کشور فرانسه در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه ENS از دانشگاه های دولتی فرانسه می باشد که دارای رتبه جهانی دو رقمی در میان برترین دانشگاه های جهان است. این دانشگاه که در سال ۱۷۹۴ میلادی تاسیس شده است هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ دانشجو دارد و در شهر زیبای پاریس، پایتخت کشور فرانسه واقع شده است.

دانشگاه پاریس تک

دانشگاه پاریس تک که یک دانشگاه تازه تاسیس در کشور فرانسه و در شهر پاریس قرار گرفته توانسته در همین مدت زمان کوتاه یعنی از سال ۱۹۹۱ تا به امروز رتبه جهانی ۴۳ را به خود اختصاص دهد. این دانشگاه تقریبا تمام رشته های مهندسی را ارائه می دهد، همچنین دارای یک دانشکده برای رشته های تجارت و بازرگانی دارد. در حال حاضر بیش از ۱۶.۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه های پلی تکنیک پاریس و دانشگاه ملی معدن فرانسه دانشگاه هایی هستند که تحت پوشش پاریس تک مشغول به کارند.

دانشگاه UPMC

دانشگاه UPMC عضو دانشگاه های برتر کشور فرانسه می باشد و محبوبیت زیادی بین دانشجویان فرانسوی دارد. بزرگ ترین مرکز علمی و پزشکی کشور فرانسه در این دانشگاه تاسیس شده است. در حال حاضر در حدود ۳۵ هزار دانشجو دارد که حدود ۶ هزار نفر آن ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. این دانشگاه از دانشگاه های دولتی کشور فرانسه است.

دانشگاه های آلمان

کشور آلمان همیشه یکی از قطب های مهم اقتصادی، صنعتی و علمی قاره اروپا به شمار میرفته است به طوری که بسیاری از دانشجویان خارجی جهت تحصیل کشور آلمان را اولین و اصلی ترین مقصد خود قرار دادند. هزینه تحصیل در این کشور تقریبا رایگان است و فقط هزینه های ضروری و خدماتی را از دانشجویان دریافت می کنند. امکانات زیاد و توجه کافی به کیفیت تحصیل، ادامه تحصیل را برای دانشجویان خارجی بسیار جذاب و پر طرفدار کرده است.

بر اساس آمار های منتشر شده دانشگاه های آلمان از رتبه های جهانی بسیار خوبی برخوردارند و به دلیل کیفیت بالای تحصیل تقریبا همه دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت های علوم و بهداشت ایران هستند. البته اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور کمی دشوار است که با کمک کارشناسان ما می توانید این راه را آسان تر پیش بگیرید.

بهترین دانشگاه های کشور آلمان

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ با رتبه 55 در رتبه بندی QS یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی است. این دانشگاه در سال ۱۸۶۸ میلادی تاسیس شد و یک دانشگاه تحقیقانی با بیش از ۴۱ هزار دانشجو در کشور آلمان است. در حدود ۱۶ درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. در ضمن دانشگاه فنی مونیخ یکی از دانشگاه های دولتی کشور آلمان است و همانطور که از اسم آن پیداست در شهر مونیخ واقع شده است.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ یک دانشگاه دولتی است که در شهر مونیخ واقع شده است. در حال حاضر بیش از ۵۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل در این دانشگاه هستند و افراد سر شناس ایرانی مثل فریدون فرخ زاد و محمد اقبال لاهوری از این دانشگاه فارق التحصیل شده اند. در حدود ۱۵ درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند.

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ یک دانشگاه دولتی در سال ۱۳۸۶ میلادی در هایدلبرگ آلمان تاسیس شده است و از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور است. دانشکده پزشکی هادلبرگ جزو بهترین دانشکده های پزشکی دنیا است و سالانه مقالات بسیاری از طرف این دانشگاه منتشر می شود. در بسیاری از رشته ها رتبه جهانی این دانشگاه با با دانشگاه آکسفورد و دیگر دانشگاه های خوب دنیا برابری می کند.

مقایسه تحصیل در آلمان یا فرانسه

هر دو کشور آلمان و فرانسه از نظر کیفیت تحصیلی با هم برابر می باشند و انتخاب از بین این دو کشور بسیار مشکل است. انتخاب کشور برای ادامه تحصیل به رشته ای که می خواهید ادامه دهید بستگی دارد. مثلا در رشته های مهندسی کشور آلمان توانسته از فرانسه پیشی بگیرد اما دانشگاه های فرانسه در رشته های پزشکی در کل اروپا جزو بهترین ها می باشد. لازم به ذکر است هر دو کشور در رشته های هنری بسیار قوی عمل می کنند و کیفیت آموزشی در این رشته بسیار بالا است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *