خانم Jadwiga Emilewicz
تشویق دولت لهستان به سرمایه گذاری در خارج از اروپا
نوامبر 6, 2018
ارز دانشجویی
ارز دانشجویی
نوامبر 6, 2018

فرصت بی نظیر تحصیل پزشکی در چین

 

تحصیل به زبان انگلیسی  و بدون نیاز به مدرک زبان

 چرا چین ؟یکی از محبوب‌ترین مقاصد دانشجویی در جهانقدیمی ترین و بزرگترین نظام آموزشی جهان و دارای یک سنت آکادمیک غنیدارای یکی از بهترین نظام های آموزش عالی در جهاندومین منتشرکننده مقالات علمی در دنیادارای بزرگترین اقتصاد و بازار کار جهان

تعداد متقاضیان بین المللی تحصیل پزشکی در چین در سالهای اخیر با رشد بی نظیری همراه بوده است. همچنین شایان ذکر است که در آخرین لیست منتشر شده از سوی وزارت بهداشت در سال 1398 ، تعداد 40 دانشگاه معتبر در کشور چین که جز ۷۰۰ دانشگاه برتر دنیا شناخته شده اند، مورد تایید ایران قرار گرفته اند و مدارک صادره از چین برای دانشجویان سال قابل ارزشیابی می باشد.

درباره چین بیشتر بدانید


جمهوری خلق چین کشوری در شرق قاره آسیاست که با نزدیک به ۱٫۵ میلیارد نفر سکنه، پر جمعیت ترین کشور دنیاست و توسط نظام تک حزبی کمونیست چین اداره می شود. چین دارای ۲۲ استان و ۵ منطقه خودمختار است که به واسطه همین وسعت سرزمینی، چهارمین کشور پهناور دنیا است. دین اقلب مردم چین، بودایی و تائویی است و درصد بسیار کمی هم مسیحی و مسلمان هستند. زبان رسمی چین، گویش ماندارین است و شهرهای شانگهای، پکن، هنگ کنگ، تیانچین، ووهان و گوانگ ژو، بزرگترین و مهمترین شهرهای چین هستند.

چین بزرگترین سیستم آموزشی جهان


سیستم آموزشی چین با اینکه دارای شهرت خوبی است اما در عین حال یکی از چالش برانگیزترین و رقابتی ترین سیستم های آموزشی دنیاست. سیستم آموزش و پرورش چین به سه سال مهد کودک، شش سال ابتدایی و سه تا شش سال تحصیلات متوسطه تقسیم می شود. کودکستان ها و مدارس ابتدایی عموما توسط دولت یا شرکتهای خصوصی اداره می شوند و از سال ۱۹۸۶ افراد، حق ۹ سال تحصیل شامل شش سال ابتدایی و سه سال متوسطه را دارند.

نظام دانشگاهی چین با حدود ۳۷ میلیون دانشجو و بیش از ۱۰۰۰ دانشگاه، بزرگترین سیستم آموزشی جهان است و در عین حال بیشتر از هر کشوری و در حدود ۷۰۰٫۰۰۰ نفر از شهروندانش هم در سطح بین المللی تحصیل می کنند و دانشگاه های خصوصی چین نیز عموما بصورت زیر شاخه دانشگاه های دولتی فعالیت می کنند.

دولت چین طی سالهای اخیر برنامه ریزی های گوناگونی را جهت بالا بردن سطح دانشگاه های خود و جذب دانشجویان خارجی بکار برده است و طبق برآوردهای دولت چین نتظار میرود که تا سال ۲۰۲۰ پذیرای ۵۰۰٫۰۰۰ دانشجوی خارجی در این کشور باشند. تحصیل در دانشگاه های چین عموما به زبان چینی است و در حدود ۶۰ دانشگاه نیز دروس به زبان انگلیسی دوره ارائه میدهند، که نکته مثبت آن، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی است.

شرایط تحصیل پزشکی در چین


دانشجویان خارجی می توانند در دوره های MBBS (پزشکی ) تحصیل کنند. تحصیلی پزشکی در چین ۶ سال به طول می انجامد، که شامل ۴ سال دوره آموزشی و ۲ سال کارآموزی در بیمارستانهای وابسته به دانشگاه و مراکز پزشکی است. دوره های پزشکی در چین در ماه سپتامبر ( انتهای شهریور ) آغاز و تا ماه ژوئن و جولای (خرداد و تیر) سال بعد ادامه دارند. البته بهترین زمان اقدام برای پذیرش در چین بین ماههای بهمن تا اردیبهشت هر سال است.

وزارت آموزش و پرورش چین ۴۵ دانشگاه را در سال ۲۰۱۸ برای تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. البته این تعداد به نسبت سال ۲۰۱۴ که ۵۲ دانشگاه بود کاهش پیدا کرده است که این خود به تنهایی گواهی است بر ارزیابی و سختگیری دولت چین بر دانشگاههایی است که خواستارجذب متقاضیان بین المللی هستند. مدارک پزشکی در چین، توسط شورای پزشکی چین تایید می شود که بسیاری از آنها مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیز می باشند.

شایان ذکر است که، با وجود اینکه در دانشگاه ها، دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود اما برای بسیاری از برنامه های تحصیلی و ارتباط با بیماران در طول ۲ سال کارآموزی، نیاز به آشنایی و تسلط به زبان چینی و مدرک HSK نیز می باشد که البته برای تحصیل در بعضی دانشگاه ها نیز، داشتن این مدرک الزامی است.

نکته:


البته که متقاضیان خارجی از بدو شروع در رشته های انگلیسی زبان نیاز به ارائه مدرک زبان چینی ندارد و این مهارت از سال اول (همان طور که در ایران زبان انگلیسی جز واحد های درسی است) به صورت سیکل کاملا منطقی به تمام دانشجویان خارجی ارائه میشود. مخصوصا در رشته های پزشکی به منظور کار در بیمارستان در سالهای آخر انتظار میرود که دانشجو طی ۴ سال به زبان چینی مسلط شود.

تحصیل پزشکی در چین بدون آزمون ورودی و مدرک زبان


خوشبختانه تحصیل پزشکی در چین تا کنون بدون نیاز به آزمون ورودی امکان پذیر بوده است و امیدورایم این روند در سال های آتی ادامه پیدا کند. همچنین ما در طی چندین سال گذشته، توانسته ایم تعداد زیادی از متقاضیان ایرانی را در رشته ی پزشکی پذیرش کنیم. اما این به این معنا نیست که متقاضی با هر شرایط میتواند وارد این رشته ها شود. آنچه بسیار اهمیت دارد ابتدا سن متقاضی (ترجیحا زیر ۳۰ سال) و نمرات دروس اصلی (زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زبان انگلیسی) است که تعیین تایید در پذیرش و یا رد شدن درخواست متقاضی میشود.

درباره دوره های پیش پزشکی Pre-sessional courseدوره های پیش پزشکی چین در برخی دانشگاهها بصورت کاملا اختیاری برگزار میشود. در این دوره ها که عموما در ماه های اسفند و فروردین آغاز میشوند دانشجو ۱ ترم پیش از شروع دوره اصلی وارد چین می شود و در طی ۵ ماه مشغول به تحصیل دروس اصلی و پیش نیاز همچون زیست، شیمی، زبان انگلیسی و زبان چینی می شود. این دوره ها برای متقاضیان ایرانی مزایا فراوانی دارد و در سالهای اخیر نیز مشاهده شده که دانشگاهها اولویت ویژه ای برای جذب این متقاضیان قائل شده اند.

بیشتر بخوانید :
تحصیل پزشکی در چین
تحصیل دندانپزشکی در چین

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *